História a súčasnosť

HISTÓRIA A SÚČASNOSŤ MESTSKEJ KNIŽNICE V ZLATÝCH MORAVCIACH

Mestská knižnica v Zlatých Moravciach je kultúrna a vzdelávacia inštitúcia, ktorá buduje knižničný fond pre používateľov všetkých vekových, sociálnych a profesijných skupín.

Plní funkciu verejnej knižnice a poskytuje služby obyvateľom Zlatých Moraviec a širokého okolia.

Od roku 1986 je súčasťou Mestského strediska kultúry a športu, predtým bola knižnica samostatnou inštitúciou a patrila pod Mestský národný výbor.

 

V r. 1947 otvorila miestna osvetová rada v Zlatých Moravciach verejnú čitáreň v kaštieli, v ktorej boli verejnosti k dispozícii noviny a časopisy všetkých druhov. Zároveň bola otvorená aj obecná knižnica, ktorá slúžila obyvateľom len vo veľmi obmedzenom čase. V decembri 1948 sa knižnica presťahovala do budovy novej radnice. Dňa 24. februára 1952 bola v kaštieli otvorená Osvetová beseda, do ktorej sa presťahovala verejná knižnica z Mestského národného výboru. Bola premenovaná na Okresnú ľudovú knižnicu, súčasťou ktorej bola aj čitáreň a klubovňa.

Koncom roka 1981 sa mestská knižnica sťahovala do nových priestorov a 5. januára 1982 bola otvorená v priestoroch bývalej Štátnej sporiteľne na dnešnej Župnej ulici.

V r. 1991 sa však musela opätovne sťahovať kvôli reštitučným nárokom. Knižnica získala nové priestory vo vilke Dr. Mráza na Sládkovičovej ulici.

V závere roka 1996 sa knižnica opäť kvôli reštitúcii objektu sťahovala, tentoraz do kaštieľa, do priestorov Mestského strediska kultúry a športu.

Od r. 2008 sídli v budove Základnej školy na Robotníckej ulici.

Fond knižnice má univerzálny charakter. Tvorí ho krásna i náučná literatúra pre deti a mládež, náučná literatúra a beletria pre dospelých. V súčasnosti má knižnica vo svojom fonde 34 420 knižničných jednotiek, ktoré slúžia na vzdelávanie i oddych.

Každoročne pribudnú do knižničného fondu novozakúpené i darované knihy a zastaralá a opotrebovaná literatúra je postupne vyraďovaná.

K aktualizácii a doplneniu knižničného fondu pomáha i podávanie projektov na Fond na podporu umenia, kde sa knižnica každoročne uchádza o dotáciu na nákup literatúry v programe „akvizícia knižníc“.

Mestská knižnica v Zlatých Moravciach má 3 oddelenia: oddelenie detskej literatúry, oddelenie náučnej literatúry a oddelenie beletrie.

Knižničné služby využívajú používatelia rôzneho veku a zamerania. Ročne sa do knižnice zaregistruje cca 1000 čitateľov z radov detí, mládeže, dospelých i seniorov.

Mestská knižnica v Zlatých Moravciach poskytuje svojim čitateľom rôzne služby: vypožičiavanie kníh a periodík, možnosť rezervácie kníh, faktografické a bibliografické informácie, vypožičiavanie kníh z iných knižníc na území Slovenska prostredníctvom Medziknižničnej výpožičnej služby, bezplatný internet pre čitateľov knižnice, ako aj prístup do On-line katalógu knižnice.

Neoddeliteľnou súčasťou knižničnej činnosti je vzdelávacia a kultúrno-spoločenská činnosť. Pri organizovaní podujatí knižnica spolupracuje so školami a organizáciami mesta Zlaté Moravce a okolia, či už sú to materské, základné a stredné školy, Centrum voľného času, Reedukačné centrum, Miestny odbor Matice slovenskej, Únia žien, Jednota dôchodcov…

Pracovníčky knižnice pripravujú podujatia rôzneho zamerania pre deti, študentov i dospelých. Sú to exkurzie a hodiny informačnej výchovy pre všetky stupne škôl, rozprávkové a literárne hodiny k výročiam spisovateľov, prednášky na rôzne témy, hudobno-slovné i zábavno-súťažné popoludnia, recitačné súťaže…

V spolupráci s I. stupňom základných škôl prebieha v knižnici už 12 rokov súťaž „Čítajte s nami“, poslaním ktorej je rozvoj čitateľskej gramotnosti detí hravou formou.

Medzi najobľúbenejšie podujatia patria autorské besedy.

Mestskú knižnicu v Zlatých Moravciach v posledných rokoch navštívili mnohí súčasní slovenskí spisovatelia pre dospelých, napr. A. Coddington, B. Bazalová, A. Štiavnický, E. Urbaníková, A. Boldišová, J. Heriban, R. Scherhauferová, A. Macháčová, E.A. Šranková, M. Galambošová, S. Koleničová, J. Chmelová, Z. Šedá, N. Ölvecký, M. Zákopčan, C. Labas, J. Pronská…

V rámci besied pre deti do knižnice zavítali G. Futová, M. Hlušíková, V. Jóriová, D. Pechočiaková, L. Riečanská, K. Baluchová, S. Repaský, B.Jobus…

Dôležitosť poznania histórie a najmä regionálnych dejín si pripomíname v knižnici besedami a prednáškami s regionálnymi spisovateľmi M. Piusom, P. Bielym, M. Tomajkom, J. Leikertom, Ľ. Olachom, P. Kozolkom.  Medzi príjemné stretnutia patrili aj besedy  s mladými regionálnymi autorkami – Luciou Baťovou a Luciou Ďuračovou.

Aj v súčasnej dobe rozvoja informačných technológií si mnoho ľudí život bez kníh a čítania nevie predstaviť.

Rovnako dôležitá, ako pravidelné dopĺňanie knižného fondu novými knihami, je i postupná modernizácia priestorov knižnice, čím chceme vytvoriť našim čitateľom a návštevníkom príjemné a estetické prostredie na štúdium i oddych.